Go_back
TWÓRCZE POPOŁUDNIE

 

Czy pamiętacie jaką fajną rozrywką było w dzieciństwie „kółko i krzyżyk"? W Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie dzieci uczęszczające na zajęcia ZTP miały okazję własnoręcznie stworzyć taką grę.

Zadanie rozpoczęliśmy od uszycia małego białego worka. Uczestnicy otrzymali materiał, igłę, nitkę i  powoli zaczęli zszywać materiał. Po przeszyciu powstawał nam worek, z tunelem z materiału u góry, przez który przewlekaliśmy sznurek, aby stworzyć zamknięcie. Być może umiejętność szycia przydaje się w dzisiejszych czasach coraz mniej, ale jest to praktyczne zajęcie, które rozbudza kreatywność, jednocześnie wymagając cierpliwości i zaangażowania.
Kolejnym etapem było namalowanie na worku siatki do gry w „kółko i krzyżyk”. Dzieci na drugiej stronie malowały swoje propozycje, które pięknie ozdobiły worek. Następnie wspólnie wyszliśmy na dwór, aby poszukać odpowiednich kamyków. Poszukiwaliśmy w miarę płaskich i nie za dużych, ponieważ miały nam służyć jako pionki. Namalowaliśmy na nich kółka i krzyżyki. Dzieci od razu przystąpiły do gry na własnoręcznie stworzonej planszy. Dla przypomnienia, celem gry jest ustawienie trzech takich samych znaczków w pionowym, poziomym bądź skośnym rzędzie.
Następnie wspólnie pracowaliśmy, aby przygotować łapacze snów. Począwszy od odpowiedniego wygięcia drucików, następnie owinięcia ich puchatymi, kreatywnymi drucikami do stworzenia wzoru makramy z sznurka w środku koła. Markama to stara sztuka wiązania sznurków, z której można stworzyć wiele ozdób i dekoracji. Do tak przygotowanego koła przywiązywaliśmy sznurki z koralikami oraz piórkami. Doczepiliśmy uchwyt i tak powstał własnoręcznie stworzony łapach snów.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego pracowitego dnia.Komentarze: