Koncert Pro Musica Antiqua

W sobotę, 31 maja 2019 roku, w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie odbył się niecodzienny koncert kameralny zespołu „Pro Musica Antiqua” z Olsztyna.

Zespół „Pro Musica Antiqua” powstał we wrześniu 1992 roku. Jego założycielem a zarazem kierownikiem artystycznym i menadżerem jest prof. Leszek Szarzyński. Skupił on wokół siebie wybitnych artystów - solistów orkiestr symfonicznych i profesorów Akademii Muzycznych.
„Pro Musica Antiqua” dysponuje bogatym repertuarem, prezentującym muzykę różnych epok. Najchętniej propaguje dzieła mistrzów baroku i wczesnego klasycyzmu. Ważne miejsce w repertuarze zespołu zajmują również utwory napisane specjalnie dla zespołu przez współczesnych polskich kompozytorów. Od początku swego istnienia zespół „Pro Musica Antiqua” - działając pod patronatem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie - występuje z cyklem „Koncertów letnich” w najbardziej znanych i turystycznie atrakcyjnych miejscowościach Warmii i Mazur.
Dzięki staraniom Gminy Świętajno i Gminnego Osrodka Kultury w Świętajnie mogliśmy gościć w murach naszej pięknej spychowskiej świątyni tych, jakże wybitnych muzyków, którzy w kilku blokach przybliżyli zgromadzonej na koncercie publiczności muzykę wielkich kompozytorów z całego świata. Słuchacze mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać utworów wykonanych przez wybitną sopranistkę Ewę Alchimowicz-Wójcik przy akompaniamencie takich instrumentów jak: fortepian, obój, fagot i flet a prowadzący koncert w ciekawy sposób opowiadał o wykonywanych utworach. Publiczność była oczarowana występem olsztyńskich muzyków, który co chwilę przerywały gromkie brawa.
Koncert odbył się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina w ramach projektu pn. „Muzyka europejska w zabytkach i przyrodzie Warmii i Mazur”, a organizatorami byli Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich, Gmina Świętajno, Gminny Osrodek Kultury w Świętajnie oraz Parafiia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie.