I Otwarty Turniej Szachowy FIDE w Świętajnie

W niedzielę (9 maja) rozegrany został I Otwarty Turniej Szachowy FIDE w Świętajnie "Memoriał Dariusza Żarczyńskiego" o Puchar Wójta Gminy Świętajno. W zmaganiach udział wzięli zawodnicy z kraju i zagranicy.

Organizatorami turnieju byli: Gmina Świętajno, Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie Stowarzyszenie Zielona Alternatywa,, FPHU "Bajt", Warmińsko – Mazurski Związek Szachowy.
Wójt Gminy Świętajno Pani Alicja Kołakowska oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie Pani Małgorzata Walas otworzyły I Otwarty Turniej Szachowy. Obecni byli również Przewodniczący Rady Gminy Świętajno Pan Arkadiusz Deptuła oraz syn zmarłego Dariusza Żarczyńskiego Szymon z rodziną. Minutą ciszy uczczono pamięć Dariusz Żarczyńskiego, który prowadził w Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie zajęcia szachowe i był inicjatorem tego turnieju.
Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, tempem po 10 minut plus 5 sekund za każdy wykonany ruch dla zawodnika na całą partię. Podczas Turnieju obowiązywały aktualne przepisy gry FIDE dla szachów szybkich. Nad przebiegiem turnieju czuwał sędzia Paweł Orłowski.

W klasyfikacji ogólniej najlepszymi okazali się:
Krzysztof Budrewicz 8.5 pkt., Pavel Shkapenko 8 pkt., Piotr Gosiewski 7 pkt., Szymon Kraśniewski 7 pkt., Bartosz Kotarski 6.5 pkt.

Pozostała Klasyfikacja:
Klasyfikacja najlepsza grająca Kobieta - Barbara Krysztopa-Czupryńska
Kategoria Nestor powyżej 55 lat – Franciszek Piechocki
Kategoria Junior do 10 lat – Adam Zielonka
Kategoria Juniorka do 10 lat – Wiktoria Dziodko
Kategoria Junior 11-12 lat – Maciej Kraśniewski
Kategoria Juniorka 11-12lat – Wiktoria Zapałowska
Kategoria Junior 13-14 lat – Maciej Jed
Kategoria Juniorka 13-14lat – Anna Kawa
Kategoria Junior 15-16lat – Olaf Gałęziewski
Kategoria Juniorka 15-16lat – Lena Zaręba
Kategoria Najlepszy Zawodnik Gminy Świętajno – Tomasz Zwiernik
Nagroda losowa – Maciej Hartliński

Główne cele turniej to: popularyzacja „królewskiej gry” wśród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców  powiatu działdowskiego oraz całego regionu Warmii i Mazur, a także wszystkich zainteresowanych szachistów z kraju i zagranicy, konfrontacja szachistów w atmosferze zmagań fair-play oraz integracja braci szachowej. Dziękujemy bardzo za okazaną pomoc osobom zaangażowanym w realizację tego turnieju.