Mobilny Dom Kultury

Trzy miejscowości z Gminy Świętajno dostały się do programu Mobilny Dom Kultury 2, podczas których w ich miejscowościach przeprowadzone zostaną warsztaty tematyczne. Do programu zakwalifikowały się Piasutno, Długi Borek oraz Biały Grunt.
Pierwsze warsztaty już za nami, a uczestnicy mogli wziąć udział w zajęciach z zdrowych soków, tworzenia magnesów, robienia mydełek czy przedmiotów z gliny. Zajęcia poprowadziły Alicja Zęgota z Pracowni Zielononoga oraz Justyna Sobczak z Pracowania Bibelu.

Soki z owoców i zieleniny są w dzisiejszych czasach bardzo modne. Nie wszyscy jednak wiedzą, ze większość „chwastów” z ogródka to tak naprawdę pożywne rośliny, które wpływają korzystnie na nasz organizm. O tym przekonali się uczestnicy zajęć. Pani instruktor opowiadała o każdej zielonej roślinie, a zgromadzeni próbowali odgadnąć jaka to roślina. Znalazły się tam babka lancetowata, pokrzywy, krwawnik, mięta pieprzowa, bazylia, podagrycznik i wile innych. Uczestnicy po kolei tworzyli przepis swojego soku, który każdy mógł spróbować. Stworzone soki, bardzo wszystkim smakowały. Na koniec każdy otrzymał informator z przepisami na soki.
Tworzenie kolorowych, pachnących mydeł sprawia dużo radości oraz dostarcza wiele doznań zapachowych. Uczestnicy zajęć w czasie gdy rozpuszczała się baza mydła, wybierali foremkę i zastanawiali się jaki kolor i zapach wybrać. Następnie każdy własnoręcznie układał w stworzonej masie ozdoby z muszelek i diamencików. Tak przegotowane mydło musi odczekać do zastygnięcia, następnie wyciąga się je z sylikonowych foremek. W ten sposób powstały pachnące mydełka.
Podczas warsztatów tworzyliśmy również magnesy. Magnesy był z drewnianych krążków, które były własnoręcznie malowane przez odbiorców zajęć. Powstały magnesy z serduszkami, tęczami, kolorowymi kwiatami, które z pewnością ozdobią lodówki.
Warsztaty pozwoliły również spróbować swoich sił w ceramice. Każdy otrzymał kawałek gliny i polegając na informacjach od instruktorek tworzył swoje dzieło. Powstały autorskiej pruskie baby, dzbanki, zwierzęta. Takie rzeźby po wyschnięciu można pomalować i w ten sposób powstaje ozdoba do domu.

Zajęcia są dla każdego, czy dorosłego czy maluszka. Zapraszamy serdecznie na kolejne zajęcia do Piasutna, Długiego Borku oraz Białego Gruntu, informacje o kolejnym terminie znajdują się na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Świętajnie oraz na naszym facebooku.

Projekt Mobilny Dom Kultury 2 dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultury - Interwencje 2019. Realizator projektu Fundacja Kreolia Kraina Kreatywności.