MOBILNY DOM KULTURY 2

Za nami kolejne spotkania w ramach programu Mobilnego Domu Kultury 2. W tym tygodniu odbyły się ponownie spotkania w miejscowościach Długi Borek, Biały Grunt oraz Piasutno. Tym razem przybyli uczestnicy mieli okazję nauczyć sie makramy, malować eko-torby, polepić w glinie czy nauczyć się techniki decoupage.

Makrama jest to stara sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Znana już w starożytności. Stosując ją można wyplatać wiele rzeczy poczynając od kwietników, poprzez naszyjniki, makaty ścienne, kończąc na torebkach i plecakach. Do wyrobu przedmiotów za pomocą technik makramy można używać nici lnianych, konopnych, jedwabnych, sizalu i innych. Uczestnicy warsztatów mili okazję poznać ta technikę, a podczas zajęć tworzyli makramowe piórka i ozdoby. Jest to technika wymagająca skupienia, ale po pomocy i wytłumaczeniu instruktora sposobu wyplatania, każdy bez problemu poradził sobie z tym zadaniem. Powstały piękne zawieszki i piórka, które z pewnością ozdobią pokoje czy plecaki, torby uczestników.
Ręcznie malowane torby przynoszą wiele radości, ponieważ są niepowtarzalne, wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Jeszcze więcej radości przyniosły torby, które uczestnicy warsztatów mogli samodzielnie pomalować. Według własnego uznania, upodobań kolorowe torby dostawały nowe życie poprzez malunki wykonane przez młodszych i starszych twórców. Dzięki farbom do tekstyli rysunki po zaprasowaniu pozostaną na długie lata na torbie.
Sekret decoupage polega na tym, że każdy, niezależnie od wieku, płci i zdolności artystycznych może tworzyć piękne przedmioty, którymi można zachwycić wszystkich dookoła. Poznanie podstaw decoupage to doskonały sposób na zostanie artystą nawet bez dużego zacięcia artystycznego. Tej techniki również uczyły się osoby, które przybyły na zajęcia Mobilnego Domu Kultury 2. Postępując zgonie z instrukcjami powstawały pięknie zdobione drewniane zawieszki.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów.

Projekt Mobilny Dom Kultury 2 dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultury - Interwencje 2019. Realizator projektu Fundacja Kreolia Kraina Kreatywności.